o

Home · Info · Arhiva ·
Novi broj · Trazi · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Broj 114 (25 - nova serija)

Godina XXV maj-svibanj 1999.
Prethodna · Sadrzaj · Slijedeca

Milan Andjelic (Norveska)
STRAHUJEM OD ZABORAVA
Sjecanja na mostarske kafane
Prethodni tekst
STARA DAMA

Zgrada hotela "Neretva" napravljena je jos u vrijeme Austro-ugarske monarhije i jedna je od gradjevina sa kojima se grad ponosio. Okrugli i poluokrugli prozori, zivopisna ornamentika, privlacne boje - karakteristike su vecine gradjevina iz tog doba. Takva je bila i Gimnazija, Muzicka skola, Gradsko kupatilo... Napravise ih austro-ugarski osvajaci. (Danasnji osvajaci ruse sve pred sobom). "Neretva" je, kao i sve ostale njene zgrade - posestrime, prezivjela dva svjetska rata. Prolazile su vojske kroz Mostar, cinile svakojaka zlodjela prema ljudima, ali gradjevine, uglavnom, nisu dirale. A onda dodjose neke druge vojske, "nase", pa uz vec pomenuta zlodjela prema ljudima cinise zlodjela i prema svemu sto je ljudska ruka stvorila. Ni stara, dobrodrzeca dama "Neretva" nije ostala postedjena.

Vidio sam je jednom prilikom u toku rata. Izmedju mene i nje bila je rijeka, bez Titovog mosta. Sa ove, desne strane, izgledalo je da se ta stara dama, za koju su me vezivale nebrojene zajednicke noci, jedva drzala na nogama. Imao sam silnu zelju da obidjem okolo, preko tada jos postojeceg Starog mosta, ali mi je ponestalo snage da bi se mogao suociti sa svim onim sto bih na tom putu morao vidjeti. Moja lijeva obala srca bila je gotovo do temelja srusena. "Neretvu", a poslije i Stari most i cijeli moj grad srusili su, kako rece moj cijenjeni kolega i pjesnik Miso Maric, "pjevaci gangi i sviraci gusala". Bolio je sruseni Titov most (dok sam stajao tog prohladnog februarskog jutra, godine ratne, '93, na desnoj obali, neposredno uz jos jednu ranu neprebolnu - hotel "Bristol" - takodje unisten), ali je srusena "Neretva" boljela jos vise. I sada, cesto, u mislima, stojim na istom mjestu i gledam u moju staru damu. A izmedju nas Neretva, nepremostiva, ali jos uvijek plava, zelena, lijepa do suza.

Hotel Neretva

... Imala je "Neretva" svoj sarm, svoju ljepotu. Imala je ona i dobrih i losih dana, perioda kada se u nju ulazilo iskljucivo u odijelu i kravati, odlazilo na nedjeljne ruckove i vecere, kada je u nju dolazila mostarska gospoda.

A, imala je i obrnut imidz, ponekad, pa su se u njoj i case razbijale i pijani gosti pjevali iz petnih zila. Volio sam onu "Neretvu" - izmedju. U kojoj se moglo sa porodicom i prijateljima provesti najugodnije vece uz nezaboravnu muziku rahmetli Dzenana dr Salkovica, ili prekrasnih sansona Dragana Stojnica, recimo, ili maestralno muziciranje Muamera i Melihe Kulukcije i mnogih drugih u poznatom "Crvenom restoranu". Volio sam i onu "Neretvu" u kojoj se, gore u kafani, moglo popiti i malo vise, i zapjevati a da ti niko ne zamjeri, i zaplesati, pogotovo na terasi, dok je sa Neretve pirkao prohladni povjetarac. Volio sam onu "Neretvu" u kojoj su radili vrsni ugostitelji Marko Buconjic, Meho Suta, Novak Jonlija, pred kojom je Zuja naplacivao parkiraliste, a Franc upotrebu klozeta. U kojoj, ili pred njom, su po cijeli ubogi dan sjedili znani i neznani Mostarci, u kojoj je mostarski duh vrcao iz svakog njenog gosta. "Neretva" je imala svog velikog konkurenta hotel "Bristol". Gledali su se preko puta, preko rijeke, ponekad sa ljubomorom. Ljeti je muzika svirala na terasi "Neretve", a slusali su je i oni koji su sjedili pred "Bristolom". Oni su bili u povlastenijem polozaju - em nisu placali dodatak za muziku, em im nije smetala buka, pa su i uz muziku mogli promuhabetiti.

BASTA MLADOSTI

Sjecajuci se mostarskih kafana i pisuci o njima (u "Bosanskoj posti", listu za izbjeglice ovdje u Norveskoj) bio sam svjestan cinjenice da ce se neki sloziti sa mojim impresijama, a neki ne (uostalom kao i citaoci ovog cijenjenog casopisa). Ali, tako je to, uostalom, i sa mnogim drugim stvarima u zivotu. Pocesto se ne slazemo ni sami sa sobom. Evo, i ja mislim da sam napravio "licnu gresku" i nepravdu prema sopstvenim uspomenama. Jer, kada je o mojim kafanama rijec morao sam poceti sa hotelom "Mostar". U njoj je, poput mnogih drugih, i moja generacija Uciteljske skole proslavila ispit zrelosti. Mnogi od nas su tada prvi put, a neki i posljednji, obukli odijelo i stavili kravatu, "nalokali" se do besvijesti, zaplesali... i tako usli u jedno veliko sranje zvano "zrele godine". Te "zrele godine" ce nam jednu "zrelost" kasnije donijeti - rat, stradanja, suze, izbjeglistvo... Tada, u hotelu "Mostar", ili nekoj drugoj kafani, veselili smo se zivotu, zajedno, ne pitajuci jedni druge za nacionalnosti, vjeroispovijest... Dijelili smo se na "Zvezdase", "Dinamovce", "Velezovce", na one koji mogu popiti manje ili vise, koji smiju ili ne smiju skociti sa Starog mosta, uvaliti se na "Velezov" stadion preko zida, i mnogo drugih, ali puno ljepsih, bezazlenijih, i uzbudljivijih podjela od ovih danasnjih. Hotel "Mostar" imao je najljepsu bastu na svijetu. Ljeti, po danu, bjezali smo u njenu hladovinu i rashladjivali se gemistom i pivom, a navece cekali za slobodan stol. Drhtali od uzbudjenja kada bi popularni mostarski pjevac Safet Mehic najavio ples u kome "dame biraju" i nerijetko ostajali razocarani rezultatima izbora. Cini mi se da su bas ti izbori korijen odbojnosti prema svakoj vrsti izbora kod mnogih koje poznajem iz moje generacije. Basta hotela "Mostar" godinama je bila najdraze stjeciste mladih generacija. Ne samo zbog ambijenta, vec i godinama nepromijenjenog personala za koje je i danas, toliko godina poslije, tesko naci adekvatne rijeci za njihovu ljubaznost.

Hotel Mostar

Ko se, ako je bar ponekad tamo navracao, ne sjeca duhovitosti i ljubaznosti Djure, Ivana, Zdravka, Cipe... Ljeti su u prepunoj basti nastupale mnoge tadasnje estradne zvijezde, a zimi bi, stalni gosti preselili u kafanu hotela koja, istina, nije bila tako privlacna ali je imala svoj sarm. Hotel "Mostar" i njegova basta ostali su, koliko cujem, citavi. Sam bog zna hoce li ovi novi klinci sto dolaze imati priliku da dozive makar djelic onoga sto je u ovom objektu dozivjelo i prozivjelo mnogo generacija mladih Mostaraca. To im od srca zelim. Nasa je generacija unistila sopstvene snove. Oni koji dolaze tu gresku ne smiju ponoviti.

Kada sam poceo pisati o mostarskim kafanama nisam ni slutio u kakvu cu zamku upasti. Sve ono sto nas je vezivalo i veze za rodni grad, sve vise boli. Tamo nas vise nema. A ovdje, gdje smo ne primjecuje se da nas ima! U nasim kafanama sjede neki drugi gosti. Nadje se tu i pokoji gost sa naseg stola. Sjede, pijuckaju svoje pice i prisjecajuci se nekih proslih dana i dragih prijatelja koji su razasuti sirom svijeta.

Ne uznemiravajte ih, i ne zapitkujte previse. Samo im nazdravite ponekad. Oni ce rado odzdraviti sa podignutom casom i, mozda, osmijehom. Zivjeli!


Prethodni tekst

Prethodna · Sadrzaj · Slijedeca

Nesim Tahirovic - Velika bijela slova, 1990.

Home · Info · Arhiva ·
Novi broj · Trazi · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Casopis Most je upisan u evidenciju javnih glasila R BiH pod brojem 536 od 30.11.1995.
i oslobodjen je placanja poreza na promet.
ISSN 0350-6517

Na vrh

Copyright © 1995-1999 Casopis Most · Mostar · Bosna i Hercegovina
Sadrzaj obnovljen: 22-01-2005

Design by © 1998-1999
HarisTucakovic, Sweden
oo